close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
آموزش چاپ روی لباس با استفاده از سیلک اسکرین

سرزمین صبا،سرزمینی متفاوت،سرزمینی برای من وتو

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

چاپ روی لباس معمولا با استفاده از چاپ سیلک اسکرین صورت می‌پذیرد. 

نام دیگر این نوع چاپ Screen Printer می‌باشد.
چاپ سيلك وسايل بسيار ساده ای دارد :
1-ميز نور: بر روی اين ميز دو مرحله كار انجام می‌شود
1- مرحله عكاسی
2- مرحله چاپ كه با ساخت آن آشنا می‌شويد.

2-شابلون: اين وسيله از دو تكه تشكيل شده است:
1- چارچوب ساده
2- توری مخصوص كه با ساخت آن آشنا می‌شويد.3- پارو: با اين وسيله رنگ را روی شابلون پخش می‌كنيد و از اين طريق رنگ به جسم تحت چاپ می‌رسد.4-ماده حساس: اين ماده باعث عكس‌برداری طرح مورد نظر روی شابلون می‌شود.

5-تينر روغنی

6-تينر 10 هزار


7- كاردك: كارت های مصرف شده تلفن و اينترنت جايگزين مناسبی براي كاردك است.

ساخت میز نور:ساختار اين ميز خيلی ساده است و از قسمت‌های زير تشكيل شده است:
1- يك چهارپايه ساده (جنس آن مهم نيست فقط سطح روی چهارپايه از شيشه است)
2- مهتابی كه در زير سطح شيشه‌ای قرار می‌گيرد.
3- صفحه نگهدارنده مهتابی
4- گيره (نگهدارنده شابلون در هنگام چاپ و عكاسی)

اين ميز را در بازار توليد می‌كنند و بدون هيچ‌گونه كيفيت بيشتری به شما به قيمت حدود 150 هزار تومان می‌فروشند. ولی شما همين ميز ساده را همانطور كه متوجه شديد (با توجه به اندازه هاي داده شده) می‌توانيد حداكثر با
30 هزار تومان بسازيد.

ساخت شابلون:
برای ساخت شابلون به وسایل زير نياز داريد:

1- چارچوب (اندازه آن متناسب با كارتان باشد)
2- پارچه ZBF
3- منگنه (سوزن و دستگاه)
4- آب چسب ( از اداره های پست قابل خريداری می‌باشد)

توضيحاتی در مورد پارچه ZBF:در بازار چاپ سيلك به پارچه توری چاپ سيلك نيز می‌گويند كه انواع مختلفی دارد. اين پارچه قيمت بالايی دارد و كار اصلی را انجام می‌دهد و در صورت مراقبت خوب نيازی به تعويض ندارد.اين پارچه بسيار محكمی است كه از منافذ ريزی در سه نوع سويسی ZBF كه دارد رنگ را عبور می‌دهد. پارچه و تركی و ژاپنی می‌باشد كه نوع سويسی آن از كيفيت خوبی برخوردار است و نوع ژاپنی و تركی پس از مدتی استفاده خاصيت خود را از دست می‌دهد.

مراحل كار:

1- پارچه را بر روی چار چوب می‌كشيد و به سه طرف آن منگنه می‌كنيد. در هنگام منگنه كردن شخص ديگری پارچه را بكشد تا شابلون مانند طبل شود و پس از طی مرحله 7 صدای طبل بدهد.
(اهميت اين كار خيلی بالاست)2- حال از دو قسمت عمودی و افقی مشخص شده در (شكل 7) "دو خط قرمز" شروع به منگنه كردن پشت سر هم كنيد. طوری منگنه كنيد كه فضای خالی بين منگنه ها باقی نماند.3- بعد از منگنه كردن مانند شكل با چكش بر روی منگنه بكوبيد تا خوب فرو روند و محكم شود. (شكل8)4- پس از طی مراحل 2 و 3 وسط دو طرف ديگر كه منگنه نشده را (بر خلاف شكل 9) محكم بكشيد و منگنه بزنيد. ( از پاره شدن پارچه نترسيد اين پارچه علاوه بر ظرافت بالا، استحكام بالايی نيز دارد)5- حال پارچه را آب بزنيد و آن را كاملا خيس كنيد. (شكل 10) زيرا پارچه كش می‌آيد و پس از خشك شدن شابلون محكم می‌شود. (برای هر بار منگنه پارچه را كاملا خيس نماييد)6- حال از اوسط پارچه شروع كنيد و تمام محيط پارچه كه منگنه نخورده را محكم بكشيد منگنه بزنيد.(شكل 11)7- حال كه مرحله اول ساخت شابلون تمام شد بايد پارچه شما صدای طبل بدهد و مانند طبل كاملا كشيده باشد.(شکل12)8- براي اين كه رنگ از اطراف شابلون نفوذ نكند دور آن را آب چسب می‌زنيم. بدين صورت كه آب چسب را خيس می‌كنيم و آن را در اطراف شابلون می‌زنيم.(شكل 13 ) طوري كه نصف آن روی شابلون و نصف ديگر بغل شابلون را بپوشاند. پس از اين كه دور شابلون را آب چسب زديم، محيط داخل شابلون را هم آب چسب می‌زنيم. طوری كه گوشه‌های شابلون را كاملا بپوشاند. صبر كنيد تا شابلون شما كاملا خشك شود.9- حال شابلون شما آماده است. به علت چرب بودن پارچه ZBF ، شابلونتان را با آب و تايد بشوييد تا تميز شود.

ساخت پارو:

پارو از دو قسمت تشكيل شده است:
1- قطعه چوب شياردار (شكل 14)2- نوار لاستيكی "بهتر است كه نخ دار باشد و لبه آن صاف باشد" (شكل 15)طريقه ساخت:
نوار لاستيكی را داخل شيار چوب قرار می‌دهيم و سه ميخ در اول و وسط و انتهای چوب می‌زنيم تا نوار كاملا محكم شود. (شکل16) 


مراحل آماده كردن شابلون

آماده كردن اتاق تاريك:
بعضي از مراحل چاپ سيلك احتياج به اتاق تاريك دارد. براي اين كار لامپ 60 وات را درون رنگ قرمز فرو می‌بريم تا سطح حباب آن را فراگيرد و پس از خشك شدن لامپ، آن را نصب می‌كنيم و قابل استفاده است. حال تمام منافذ نور به اتاق را
می‌گيريم. اتاق تاريك آماده است.


ساختن ماده حساس: (اين مرحله در اتاق تاريك انجام شود)
ماده حساس از يك ماده اوليه و دو ماده ديگر درست می‌شود. ماده حساس اوليه را با دی‌كرومات كه در قوطی تيره می‌باشد به نسبت ده به يك مخلوط می‌كنيم. توجه كنيد كه ماده دی‌كرومات به نور(غير از نور قرمز) حساس است و نبايد آن را در معرض نور قرار داد. و همچنين ماده حساس ساخته شده را نيز از نور دور كنيد. ماده حساس ساخته شده برای مدت يك ماه قابل استفاده می‌باشد. هر يك از اين قوطی‌ها براي چاپ 50 هزار تصوير مورد استفاده قرار می‌گيرد.مرحله عكاسی: (اين مرحله در اتاق تاريك انجام شود)
پس از آماده كردن ماده حساس، آن رابه طور منظم و با كاردك (كارت تلفن بهتر است چون امكان خط انداختن كاردك بر روی پارچه وجود دارد) بر روي شابلون می‌كشيم و تمام قسمت شابلون را می‌پوشانيم. توجه داشته باشيد كه ماده حساس
روي شابلون نبايد ضخامتی داشته باشيد و تنها بايد سوراخ‌های پارچه را بگيرد.حال شابلون را با وسايلی مانند سشوار و پنكه خشك می‌كنيم.
انداختن طرح بر شابلون: 
(اين مرحله در اتاق تاريك انجام شود)

طرح مورد نظرتان را بر روي ميز نور با نوار چسب بچسبانيد و شابلون را بر روی آن قرار دهيد درون شابلون يك پارچه يا پلاستيك مشكی قرار دهيد و بر روی آن يك شيشه مانند شكل قرار می‌دهيم. حال يك سری اجسام مانند كتاب را به عنوان
وزنه بر روي شيشه قرار می‌دهيم. اين كار برای اين است كه شابلون به خوبی با طرح تماس پيدا كند و طرح را منعكس كند. 4 دقيقه - حال مهتابی ميز نور را روشن می‌كنيم و آن را حدود 4-3 دقیقه روشن نگه می‌داريم.
پس از خاموش كردن مهتابی، وزنه ها و شيشه و سطح مشكی را بر می‌داريم و شابلون را از ميز برمی‌داريم.مرحله ظاهر كردن طرح: (اين مرحله در اتاق تاريك انجام شود)
در اين مرحله شابلون را به ديوار تكيه می‌دهيم و آن را به زير فشار ملايم مايل به تند آب می‌گيريم تا طرحمان ظاهر شود. توجه كنيد كه هرگز دستتان را جلوی شير نگيريد و يا به شابلون دست نماليد. بگذاريد طرحمان با فشار آب ظاهر شود.
پس از ظاهر شدن طرح بگذاريد تا شابلون خشك شود.

ر

مرحله چاپ

پيشنهاد می‌كنم، قبل از انجام مراحل چاپ، يك پلاستيك روی سطح ميز پهن كنيد تا شيشه ميز رنگی نشود.

1- شابلون آماده شده را به گيره می‌بنديم.2- يك روزنامه زير شابلون می‌گذاريم3- مقداری رنگ روغنی در شابلون مي ريزيم (براي هر چاپي يك نوع رنگ نسبت به كيفيت و ارزش آن وجود دارد. مانند روغن، PVC، پلي اتيلن) 4- مقداري تينر روغنی يا بنزين به رنگ اضافه می‌كنيم و با كاردك آن را هم می‌زنيم تا رنگ رقيق شود.5- مرحله اصلی كار را شروع می‌كنيم: مطابق شكل 25، در مرحله اول با پارو رنگ را در طول شابلون پخش می‌كنيم و در مرحله دوم مطابق شكل 26، رنگ را در جهت عرض شابلون جمع می‌كنيم.

                


توجه: در مرحله پنج مشاهده می‌كنيد كه طرحتان بر روی روزنامه خوب چاپ نشده. نگران نباشيد اين طبيعي است. چند بار مرحله 5 را بر روی روزنامه های باطله انجام دهيد تا طرحتان كم كم نمايان شود و جا بيافتد. پس از آنكه طرحتان خوب شد، هر شيئ كه سطح صافی داشته باشد، مانند سی‌دی‌ها و پلاستيك‌های دسته‌دار را می‌توانيد زير شابلون قرار دهيد و بر روی آن‌ها طرحتان را انجام دهيد. (مانند تصوير27)

مرحله پایانی

تميز كردن شابلون:

1- پلاستيكی به مساحت دو برابر شابلون را به طور كامل روی زمين پهن كنيد و مقداری وايتكس روی آن بريزيد.2- شابلون را روی پلاستيك آغشته به وايتكس قرار دهيد و دوباره توی شابلون وايتكس بريزيد.3- نيمه ديگر پلاستيك را بر روی شابلون برگردانيد و آن را به شابلون بچسبانيد و بگذاريد 5 دقيقه شابلون به همين حالت باشد.4- پس از 5 دقيقه شابلون را از لای پلاستيك بيرون بياوريد و آن را زير شير آب بگيريد و با فشار آب مواد حساس را از شابلون پاك كنيد.5- پس از پاك شدن مواد حساس، شابلون را با تايد و يك پارچه بشوييد. و دو باره با فشار آب مواد را از شابلون پاك می‌كنيم.6- پس از شستن شابلون مشاهده می‌كنيم كه هنوز قسمت‌هايی از طرح قبلی بر روی شابلون مشاهده می‌شود كه اگر پاك نشود در عكاسی بعدی دچار مشكل می‌شويم.


7- برای پاك كردن اين لكه‌ها، دو تكه پشم شيشه را آغشته به تينر ده هزار می‌كنيم و آن را از دو طرف شابلون بر روی قسمت لكه دار ماساژ می‌دهيم تا لكه‌ها محو شوند.8- پس از پاك شدن لكه‌ها دوباره شابلون را با آب و تايد شستشو می‌دهيم.

محمود

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی